Τo Σχολείο ταξιδεύει!

Για 2η χρονιά, το 13ο Λύκειο συμμετείχε στο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΘΕΜΑ "ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΥΜΑ ΤΟΥ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΤΟΣ" 2016 ? 2017.

Το διαγωνισμό διοργάνωσε η Γενική Γραμματεία Θρησκευμάτων του ΥΠΕΘ σε συνεργασία με το Εβραϊκό Μουσείο της Ελλάδος.

Μαθητές και μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης, με υπεύθυνη εκπαιδευτικό τη φιλόλογο Θεοδώρα Μπέτσου, δημιούργησαν τέσσερις ταινίες μικρού μήκους, εστιάζοντας στον αφανισμό τουλάχιστον 1,5 εκατομμυρίου παιδιών από τους Γερμανούς και τους συνεργάτες τους, κατά τη διάρκεια του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου, σ' ?να ντελίριο ναζιστικής ιδεολογίας, που υπαγόρευε την εξόντωση των ανεπιθύμητων ομάδων, ως απαραίτητο μέτρο της "φυλετικής πάλης".

Από τις τέσσερις συμμετοχές, οι δύο διακρίθηκαν με τιμητικό έπαινο και οι μαθητές/τριες θα παρακολουθήσουν το ειδικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδος, που, μεταξύ των άλλων, περιλαμβάνει εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κρατικό Μνημείο και Μουσείο του Άουσβιτς στην Πολωνία, στις 27-29 Απριλίου 2017!

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά,για το ενδιαφέρον τους,για τη δύναμη και σοβαρότητα με την οποία προσέγγισαν ένα οδυνηρό ιστορικό γεγονός, για τη υπευθυνότητα με την οποία εργάστηκαν και συνεργάστηκαν,για το δημοκρατικό και ανθρωπιστικό ήθος τους που τα ώθησε να μιλήσουν για τη μισαλλοδοξία και το φανατισμό, σε μια εποχή που η ηθική του δημόσιου λόγου μολύνεται από επικίνδυνα ιδεολογήματα.

Για την επιτυχία τους στο διαγωνισμό, ως επιστέγασμα των παραπάνω...Το σχολείο τις/τους ευχαριστεί!

Δείτε τις δουλειές των παιδιών εδώ

Οι συμμετοχές

ΤΙΜΗΤΙΚΟΙ ΕΠΑΙΝΟΙ

"Είχαν όμως την ευκαιρία"

*Σπύρος Θωμόπουλος

*Φένια Μπερδάκη

*Ευαγγελία Σενδώνα

"Είμαι παιδί"

*Σοφία Καμαλάκη

*Μυρτώ Κυριακοπούλου

*Κατιάννα Ρουμπή

ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

"Όταν το παιδί ήταν παιδί"

*Γιώργος Δασκαλέρος

*Μελίνα Δασκαλέρου

*Ανδρέας Ζαχιώτης-Γιανναράς

"Κλεμμένες ελπίδες

*Σοφία Βογιατζή

*Άρτεμις Γεωργιάδου

*Γκουζάλ Τουλιαγκάνοβα

μοντάζ των ταινιών συνέδραμε ο κ. Θανάσης Ντόβας, μοντέρ, συγγενής της μαθήτριας του Α3, Φένιας Μπαρδάκη. Θερμά τον ευχαριστούμε!