της Β΄ τάξης του σχολείου μας.

Το σχολείο μας με αφορμή την επέτειο της 28η Οκτωβρίου επισκέφτηκε στις 27 Οκτωβρίου 2015 το μουσείο Θυμάτων Ναζισμού στο μαρτυρικό Δίστομο.

• Η εμπειρία για όλους μας ήταν συγκλονιστική.
  • Μέσα από την παρουσίαση του χρονικού της σφαγής και τις συζητήσεις με επιζήσαντες του χωριού συνειδητοποιήσαμε ότι ο φασισμός και ο ναζισμός ήταν και συνεχίζει να είναι εγκληματική ιδεολογία, ιδιαιτέρως ειδεχθής προς την ανθρώπινη φύση.
  • Καταλάβαμε ότι ο Ελληνικός λαός θυσιάζει πάντα τα καλύτερα παιδιά του στον αγώνα για εθνική ανεξαρτησία και αξιοπρέπεια.
  • Προβληματιστήκαμε, γιατί αυτές τις σελίδες της ιστορίας που σχετίζονται με τους αγώνες του λαού μας, δεν τις διδάσκουν τα σχολικά βιβλία παρά μόνο ως απλή αναφορά.

ΠΙΝΑΚΑΣ ΤΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ

Μπορείτε παρακάτω να δείτε φωτογραφίες από την εκδρομή.

Η Α' κ' Β' Λυκείου στα πλαίσια των πολιτιστικών προγραμμάτων του σχολείου μας πήγε 7ήμερη εκδρομή στην Ιταλία (Βενετία-Φλωρεντία) από 7-13 Μαρτίου 2015.