Ολοκαύτωμα και οι Έλληνες Εβραίοι

Το σχολείο μας συμμετείχε στον μαθητικό διαγωνισμό δημιουργίας βίντεο που διοργάνωσε το Υπουργείο Παιδείας σε συνεργασία με το Εβραϊκό Μουσείο της Ελλάδας, με θέμα το "Ολοκαύτωμα και οι Έλληνες Εβραίοι".Βραβεύτηκε και θα συμμετάσχει σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα με ταξίδι-επίσκεψη στο Κρατικό Μνημείο και στο Μουσείο του Άουσβιτς στην Πολωνίατον Ιούνιο του 2016 [27-29]

Το βίντεο αποτελείται από πρωτότυπα σχέδια μαθητριών/μαθητών που δούλεψαν πάνω σε προσωπικές μαρτυρίες ανθρώπων που επέζησαν του Ολοκαυτώματος. Είναι ένα graphic novel, που μπορείτε να διαβάζετε στους πίνακες ανακοινώσεων στον 1ο όροφο και να δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο, χρησιμοποιώντας password 1.https://vimeo.com/159157570:

Στο Άουσβιτς θα ταξιδέψουν οι Ζωή Σαργαντάνη και Γιωργία Φλώρου από το Β4 και ο Δημήτρης Ρίζος από το Α3.

Πριν απ' τον πόλεμο στην Ελλάδα ζούσαν 77.377 Εβραίοι. Απ' αυτούς χάθηκαν 67.149. Ανάμεσά τους 13.000 παιδιά...

ΚΡΥΦΤΟ? Η ταινία δημιουργήθηκε από μαθητές/τριες του 13ου ΓΕΛ Περιστερίου, στο πλαίσιο Πολιτιστικού Προγράμματος με τίτλο «Ολοκαύτωμα, ανασκαλεύοντας μια δύσκολη μνήμη»,στη διάρκεια του σχολικού έτους 2015-16.

Τα πρωτότυπα σκίτσα σχεδίασαν οι:Γιώργος Γεωργακόπουλος, Σπύρος Γεωργακόπουλος, Έλενα Διαμαντοπούλου,Αγγελική Ευαγγελάτου,Ίλντα Τσούκου ,Γεωργία Φλώρου και οι Κωνσταντίνος Παππάς-Γιώργος Φέγγος που είχαν και την γενική επιμέλεια

Αφήγηση: Δημήτρης Ρίζος , Γεωργία Φλώρου , Θεοδώρα Μπέτσου.

ΠΗΓΕΣ: Τα σκίτσα άντλησαν έμπνευση από μαρτυρίες και άλλο υλικό όπως καταγράφεται στην έκδοση του Εβραϊκού Μουσείου της Ελλάδος «Κρυμμένα Παιδιά στην Ελλάδα της Κατοχής» και στην έκδοση του Κεντρικού Ισραηλιτικού Συμβουλίου της Ελλάδος ?Γ.Γ.Ν.Γ. «Το Ολοκαύτωμα των Ελλήνων Εβραίων, Μνημεία και Μνήμες» καθώς και από σπαράγματα αφηγήσεων «Κρυμμένων Παιδιών», όπως ακούγονται στο ιστορικό ντοκιμαντέρ του Β. Λουλέ «Φιλιά εις τα Παιδιά», παραγωγής 2013.

Επιπλέον ιστορικό υλικό και φωτογραφίες αντλήθηκαν από τους ιστότοπους

ΕΒΡΑΪΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

ΕΒΡΑΪΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΙΣΡΑΗΛΙΤΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Η φωτογραφία των Ελλήνων Εβραίων επιζώντων των ναζιστικών στρατοπέδων στο τέλος προέρχεται από την έκθεση της Αρτέμιδας Αλκαλάη «Έλληνες Εβραίοι επιζώντες από το Ολοκαύτωμα - Μια εικαστική αφήγηση», οργάνωση Εβραϊκό Μουσείο της Ελλάδος και Ινστιτούτο Θερβάντες.

Η ιδέα βασίστηκε στο Graphic Novel Sofia Z-4515, των Gunilla Lundgren και Amanda Eriksson, μτφρ. Κατερίνα Προκοπίου, Δεκέμβριος 2015 - 6 Ιανουαρίου 2016.

Συνδρομή στην επιλογή του ιστορικού υλικού: Κώστας Κορρές, ιστορικός

«Κρυμμένα Παιδιά»:Η Ροζίνα Ασέρ-Πάρδο, ο Σήφης Βεντούρας, Ο Σάμπης και η Νέλλη Καμχή, η Ευτυχία Νάχμαν-Ναχμία, η Σέλλυ Κούνιο-Κοέν, ο Μάριος Σούσης και η συγγραφέας Νανά Ναχμία

Ψηφιοποίηση υλικού - Ηχογράφηση

Δαμιανός Βογανάτσης, Θεοδώρα Μπέτσου, Γιώργος Φέγγος

Μοντάζ

Δαμιανός Βογανάτσης, εκπαιδευτικός-κινηματογραφιστής .

Μουσική

Universe in Hands, Kai Engel Low Orizon, Kai Engel.

Υπεύθυνη προγράμματος - Επίβλεψη έργου

Θεοδώρα Μπέτσου, φιλόλογος

Ευχαριστίες και συγχαρητήρια για όλα τα παιδιά που δούλεψαν για τη δημιουργία του!