Πολιτιστικές

Θεατρικό «Του νεκρού αδελφού»

Συνεχίζοντας την πολιτιστική του διαδρομή το 13ο ΓΕΛ Περιστερίου επέλεξε φέτος τολμηρό εγχείρημα:προετοιμάζει το έργο του Μ.Θεοδωράκη «ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥ ΑΔΕΛΦΟΥ» επιχειρώντας να παντρέψει το Θέατρο με τη Μουσική και την Ιστορία,το Χορό με τη Φωτογραφία και την έρευνα.

Είναι μια προσπάθεια να πλησιάσουν οι μαθητές τα ιστορικά γεγονότα της Απελευθέρωσης και του Εμφυλίου πολέμου μέσα από την Τέχνη και το συναίσθημα. Να προσεγγίσουν πέρα από το τυποποιημένο μάθημα την ιστορία της χώρας και τουλαού μας από πρώτο χέρι προστρέχοντας στην Τέχνη και στη διαδραστικότητά της.

Στα πλαίσια αυτής της προσπάθειας εντάσσεται και η επίσκεψη των συμμετεχόντων στο συγκεκριμένο πολιτιστικό πρόγραμμα στο Μουσείο Εξορίας της Μακρονήσου που πραγματοποιήθηκε στις 30/3/2017.

Στο πρόγραμμα συμμετέχει το ? των μαθητών του σχολείου,το οποίο έχει μετατραπεί σε πραγματική κυψέλη.Η παράσταση που προετοιμάζεται από τις ομάδες του προγράμματος θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 7 Μαϊου 2017,ώρα 7.00μ.μ στο Θέατρο Πολιτών .